Sosyoloji

"2 dakikada oku"TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK

Biz Türkler, Batıyı örnek almak yerine özeniriz. Bu durum maalesef özel hayatlarımız için de geçerlidir. Kadınlar belli bir kalıba sokulur ve özgürlüklerini kaybetmeleri için hep bahaneler sunulur. Bir erkek, ünlü bir sanatçıyı ya da şarkıcıyı takip edebilir, ancak o kadının kıyafetini giymek isteyen kız kardeşine hakaret eder! Tam  da burada zihniyet geri plana alınıp ahlak ön plana çıkarılır. Unutulan ise ne bedenin ne de kıyafetin ‘ahlak’ kelimesiyle eşdeğer olmadığıdır! Türkiye’de kadınlar alın terini akıttığı toprağa kanlarıyla gömülür.

Oğlu okusun diye eli nasır tutan anneler oğulları tarafın öldürülür.

Kocalar; kemerle sever kadınları, bir objeyi boyarcasına renk verirler çıplak bedenlere.

Töreler vardır bitmez, adetler vardır durmaz.

Bir de ‘ADALET’ yazan saraylar vardır, en çok adalet aranır kanunların arasında.

Oysa çoğumuz özde Müslüman değil miyiz? Neden değerlerimiz yalnızca sözde kalıyor?

Mini etek giydi diye öldürmek mi korumak? “Gece gece bu saatte ne işi varmış?” deyip bıçaklamak mı sahip çıkmak? Yolda, metrobüste taciz edip “ben erkeğim” demek mi adamlık? Yaşamak burada tam bu coğrafyada bir şans mıdır? Eğer öyle ise:

Ben kep takabildiğim için şanslıyım çünkü #özgecanaslan da takmıştı.

Ben bugün yolda yürürken kaçak ve psikopat biri yüzünden bıçaklanmadığım için şanslıyım çünkü #cerenözdemir de yürümüştü.

Ben bugün istismara uğrayıp plazadan atılmadığım için şanslıyım çünkü #şuleçet böyle can vermişti.

Ben bugün  kızımın önünde feryatlarla birlikte boğazım kesilmediği için şanslıyım çünkü #eminebulut yaşamına böyle veda etti.

Ben bugün şanslıyım öldürülüp üstü kapatılmaya çalışılan bir cinayetin kurbanı değilim çünkü #alarakarademir dosyası böyle sürdürüldü.

Ve daha nice isimler…

Ben bugün şanslıyım çünkü adıma #ADALET istenilen bir hashtag açılmadı.

Bugün nefes alan tüm kadınlar olarak çok şanslıyız çünkü Türkiye de nefes aldığımız halde hala öldürülmedik. Dediğim gibi,  sadece şanslıyız.

O da şimdilik…

Bir Cevap Yazın