William Shakespeare
Sanat

"5 dakikada oku"KİTAP İNCELEMESİ: WILLIAM SHAKESPEARE- BİR YAZ GECESİ RÜYASI

Eser, tiyatro niteliği taşımakla birlikte masalsı bir anlatıma sahip, yanlışlıklar komedisidir. İçerik olarak büyü, aşk, evlilik ve o dönem belirli bir kesimin mensup olabildiği şaşaalı hayat ele alınmakta olsa da, bu konular üzerinden bireyin eleştirisi yapılmıştır.  
Oyunun ne zaman yazıldığı ise tam belirli olmamakla beraber, 16. yy.da olduğu ifade ediliyor.

Kitap içeriğinden ve karakterlerden bahsedilecek olursa

Theseus, meşhur bir Atina düküdür. Hippolyta ise onunla evlilik arifesinde olan nişanlısıdır. Düğünlerinin nasıl olacağının hayalini kurarlarken Egeus gelir ve kızı Hermia’yı, Demetrius ile evlendirmek istediğini ancak kızının buna rıza göstermediğini söyler. Dük ise Roma geleneğine göre kızın babasının isteğini yerine getirmekle yükümlü olduğunu, aksi halde ölümle cezalandırılacağını söyler ve son bir kez Hermia’yı uyarır; ona bu konudaki kararını açıklaması için süre verir, ancak ne çare..

“Başkasının gözüyle seçer mi insan sevdiğini!”

sözüyle aşkından vazgeçmemekte kararlı olduğunu ifade eden Hermia ise sevgilisi Lysander ile ülkeyi terk etme planı yapar. Hermia bu plandan yalnızca en yakın arkadaşı Helena’yı haberdar eder ancak arkadaşının Demetrius’a sırılsıklam aşık olduğu gerçeğini unutmuştur. Zavallı aşık Helena ise Demetrius’u bir kez daha görebilmek adına onunla buluşup toy aşıkların kaçış planını ona anlatır. Gece vakti gelip Hermia ile Lysander kaçmak üzere iken Demetrius onların peşine düşer, Helena ise Demetrius’un peşine…

Yeryüzünde bir yandan Atina dükünün düğünü için hazırlıklar yapılmakta öte yandan aşıklar bu diyardan göçüp gitmeye hazırlanırken periler aleminde ise ortalık karışmaktadır. Periler kraliçesi Titania ile kralı Oberon kralın kıskançlığı yüzünden tartışmaktadır. Bunun üzerine Titania’ ya ders vermek isteyen Oberon yardımcısı Puck isimli periden, Titania’nın gözlerine aşk iksiri damlatmasını ister. Böylece Titania uyandığında gördüğü ilk şeye aşık olacaktır.

Öte yandan Demetrius, zavallı aşıklar Hermia ile Lysander’i kaçmak üzere iken görür ve hep beraber kavgaya tutuşurlar. Olanları gören periler kralı Oberon ise bu kavgaya son vermek adına yardımcısı Puck’ a aşk iksirinden Demetrius’ a da damlatmasını söyler. Oysaki Puck olayı yanlış anlayıp iksiri yanlışlıkla Lysander’e damlatmıştır. Lysander ise uyanır uyanmaz karşısında Helena’yı görüp ona aşık olur. Zavallı Helena ise Lysander’in onunla dalga geçtiğini düşünür. Bu yanlış anlaşılmanın farkına varan Oberon:

OBERON- Sen böyle ne yaptın? Her şeyi karıştırdın,
Aşk iksirini gerçekten âşık birine damlattın;
Senin yaptığın yanlış yüzünden
Seven yoldan çıktı, sevmeyen de aynı kaldı.

PUCK- Desene kader yine aldı dizginleri eline,
Boşa gidiyor bağlılık için tüm çabalar,
Bu yüzden yeminine sadık kalan bir kişiye karşılık,
Yeminini bozan bir milyon kişi var.

Puck yanlış yaptığını fark edip iksirden Demetrius’a da damlatır ve elbette Demetrius’u da Helena uyandırdığından o da Helena’ya aşık olur. Tüm bunların bir oyun olduğunu düşünen Helena ise bu ilgiden oldukça rahatsızdır.

Olaylar sarpa sarmaya başlarken periler kraliçesi Titania’ya ne oldu dersiniz? Dükün düğününde bir piyes sergileyecek olan terzi, dokumacı, marangoz, körükçü, tenekeci ve doğramacıdan oluşan bir grup prova yapmaya devam etmekteydi. Oyun gereği eşek kılığına girmiş olan dokumacı Bottom, periler kraliçesinin karşısına eşek kılığında çıktı ve kraliçe uyanır uyanmaz o eşeğe aşık oldu.

İşler tam da içinden çıkılmaz bir hal almışken Oberon duruma müdahale eder ve Puck‘a dört genci uyutup hepsini eski haline döndürecek o sihirli tozu gözlerine dökmesini söyler. Derin bir uykunun ardından uyanan dört genç, artık eski haline dönmüş; Lysander Hermia’ya Demetrius da Helena’ya aşık olmuştur. Onları bu halde bulan Theseus, Egeus ve Hippolyta ise Hermia’ya artık kararını açıklaması gerektiğini söylerler. Bu arada onları bir arada gören Theseus şaşkınlığını gizleyemez ve şu cümleleri söyler:

“Dünyada nefret, kuşkudan bu kadar güçlüyken
Nasıl oldu da nefret ettiğiniz kişiyle yan yana yattınız
ve düşmanlıktan korkmadınız?”

Artık ortada hiçbir sorun kalmadığından Egeus, Hermia ile Lysander’in bir araya gelmesine rıza gösterir. Ardından Theseus’un düğün alanına gelip kendileri için organize edilen tiyatro oyununu izlemeye koyulurlar. Karakterler, komedyanın havasından kendilerini alamazken terzi Robin, oyun bittiğinde son sözü olarak şunları söyler:

“Can sıktıksa biz gölgeler,
Şunu düşünün ve hoş görün:
Size görünürken biz demin
Kestirdiniz farz edin,
Bu zayıf ve havai tema
Bir şey değil düşten başka.”

Bir solukta okunacak olan bu masalsı eser, yaşanılan dönemin toplumuna dikkat çekmekte olduğu gibi, bireyin aslında yıllar geçmesine rağmen değişmeyecek özelliklerini de vurgular niteliktedir. Şiirsel anlatımı ve hayal gücünüz ile kendinizi sahnedeki karakterlerle bütünleştirebileceğiniz ve o dönemin havasını soluyabileceğiniz bu eseri keyifle okuyacağınıza emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın