kripto para, bitcoin
Ekonomi,  Gündem,  Hukuk

"4 dakikada oku"Teknolojiye Yatırım: Kripto Paralar

Her gün haberlerde, sosyal medyada veya yakın çevremizden duyuyoruz; “Bitcoin yeni rekor kırdı”, “Etherium 2500 dolar oldu”, “Elon Musk Dogecoin hakkında tweet atmış”. Her geçen saniye yeni bir gelişme yaşanan bu varlıklar hakkında bilgi edinmemiz zorunluluk haline gelmiştir. Bu yazımızda kripto paralar ve Blockchain teknolojisi hakkında incelemelerde bulunacağız.

BLOCKCHAİN

Ünlü filozof Herakleitos’un ”Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” anlayışından yola çıkarak bizde bu değişime ve teknolojiye ayak uydurmak zorundayız. Blockchain, devletin en önemli görevlerinden olan “onaylama” görevinin yerini almaya talip bir teknolojidir. Bir ev alım-satımını onaylamak için tapu dairelerine, bir araba almak ya da satmak için notere, bir kişiye para göndermek istediğimizde bankalar bizim için bu işlemleri onaylar ve belli komisyonlar alırlar. İnsanın olduğu yerde hata, yolsuzluk, adam kayırma vardır. Blockchain tüm bunları ortadan kaldırmaktadır. Blockchain merkeziyetsiz, verileri kullanıcıların onayladığı, on binlerce bilgisayarın kullanıldığı bir teknolojidir.

KRİPTO PARA

Kripto paraları tanımlayacak olursak; temel amacı fiat paralara karşı sunulan dijital varlıklar olarak tanımlayabiliriz. Coin ve token olmak üzere ikiye ayrılırlar. Coinler kendine ait Blockchain zinciri olan kripto paralar, tokenlar ise var olan Blokchain’in üzerinde hayata geçen projelerdir. Kripto paralar ülkemizde daha çok yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Kripto paralar, belki ileriki zamanlarda alışverişlerde kullanılabilir ama günümüzde yatırım amaçlı kullanılmaktadır. Her kripto paranın white paperı yani ortaya çıkış amacı bulunmaktadır.

 

 

KRİPTO PARALARIN AVANTAJLARI

Para dediğimiz araç devletler tarafından kontrol edilir. Merkez bankasının para politikası vardır ve belli zamanlarda para basabilirler. Bu nedenle kripto varlıklar kullanımı doğru olandır. Kripto varlıklar merkeziyetsizdir. Merkeziyetsiz olması avantaj mı yoksa dezavantaj mı dersek; Devletlerin para basma konusunda bir arz sınırı yoktur, yani bir devlet istediği kadar para basabilir, basit bir ekonomi bilgisi ile “bir şey ne kadar çok ise değeri düşer” dolayısıyla para değer kaybeder ve bu da enflasyonun artmasına sebep olur. Bitcoin’e baktığımız zaman arzı sınırlıdır. Bu, 21 milyondan 1 fazla Bitcoin olamayacak anlamına gelir. Bu nedenle devlet enflasyonu kontrol edebilir. Arzlarının sınırlı olması kripto varlıkların en büyük avantajıdır. Ortaya çıkış amacı da zaten devletlerin para basma gücünü ellerinden almaktır.

KRİPTO PARALAR İLE İLGİLİ YANLIŞ KURAMLAR

En sık duyduğumuz hurafe, kripto varlıkların terör örgütlerine finansman aracı olarak kullanılmasıdır. Kripto varlıklar terör örgütlerine finansman olarak kullanılabilirler. Ülkemizde bu yönde bir yönetmelikte mevcut ancak kripto varlıklar olmadan önce de kara para dolar üzerinden, altın üzerinden aklanıyordu. Kripto varlıklar sonucu çok da etkilemedi.

Diğer bir hurafe ise kripto paralar güvenilir değil, paranızın hepsi kaybolabilir. Burada uzmanlar kripto paraların yüzde doksanının yok olacağını söylemekteler. Bunun nedeni ise bu paraların herhangi bir amaca hizmet etmemesi, white paperları olmamasıdır.

DÜNYA’DA VE TÜRKİYE’DE HUKUKİ DÜZENLEMELER

Kripto paralar ile ilgili hukuki olarak Türkiye’de 16 Nisan 2021 tarihinde yayınlanmış “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanımına İlişkin Yönetmeliği” adlı yönetmelik bulunmaktadır. Dünyada; Kanada, Japonya, İsviçre, İngiltere gibi ülkeler bu alanda öncü olmak istediklerinden düzenlemeler yapmışlardır. Genel olarak düzenlemelere baktığımızda kullanıcıların işlem yaptığı borsalara lisanslama işlemi yapıldığı görülmektedir. Türkiye’de ise kripto paraların sadece hizmet, ürün alım satımı yasaklanmıştır. Kripto para alım-satımı yasak değildir. Ülkemizde de “THODEX” borsasındaki yaşanan dolandırıcılıktan sonra kripto borsalarına lisanslama usulünün gelmesi beklenmektedir.

 

KAYNAKÇA

https://www.dijifi.org/2020/11/kripto-yanlis.html

https://www.paribu.com/blog/

Blokzincir ,Kripto Paralar , Bitcoin dr. Vedat güven – Erkin şahinöz

İbrahim Can – Bitcoin ve Kripto paralar – icanadvisory.com

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın