Gündem

"5 dakikada oku"Evden Çalışmada Verimliliği Etkileyen Çevresel Faktörler

            Pandemi kısıtlamaları kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle birçok şirket “home office” yöntemine geçti. Okulların da uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte öğrencilerin de kütüphanelerde, kafelerde arkadaşlarıyla buluşup ders çalışma imkânı kalmadı. Zaman zaman kısıtlamalar gevşetilse de herkes ofislerde, kütüphanelerde, kafelerde fazla vakit geçirmekten ve diğer insanlarla yakın olmaktan kaçınıyor. Hâlbuki insanlar bir arada olduğunda, birbirleriyle iletişime geçtiğinde o işi daha istekli yapar.

            Örneğin iş yerinde öğleye kadar işlerinizle meşgul olurken öğle yemeği vaktinde iş arkadaşlarınızla sohbet etmeyi, insan içine karışmayı hayal ederek işlerinizi bir an önce bitirmeye çalışırsınız ya da ders çalışmak üzere kütüphaneye gittiğinizde orada sizin gibi ders çalışan birilerini görünce ders çalışmak için daha da motive olursunuz. Bu süreçte işlerimize odaklanmamız için böyle dış motivasyon sağlayan durumlardan tamamen uzağız ama hâlâ odaklanmamız gereken işler var. Bu yazıda bazı araştırmaların ışığında evden çalışırken verimliliği en üst düzeye çıkarmak için çevresel faktörlerin nasıl düzenlenmesi gerektiği ile ilgili bazı kritik bulgulardan bahsedeceğim.

            Çalışılan ortamın sıcaklığı, nem oranı, ışık, ses, hava kalitesi, eşya düzeni hatta bu ortamın duvar renkleri bile verimliliği ve odaklanmayı etkilemektedir. İdeal çevresel koşulları sağlamanın yolu şu 6 başlık altında özetlenebilir:

       1. Aydınlatma

           Fazla parlak ya da fazla loş ışık gözün yorulmasına ve baş ağrısına neden olabilir. Araştırmalar loş ışıkta çalışmanın depresyona ve odaklanma problemlerine sebep olabileceğini söylüyor (Sarode ve Shirsath, 2014). Ayrıca ofis çalışanlarında migren ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların sebebinin de ortamdaki fazla parlak ışık olduğu saptanmıştır. Yani çalışılan ortamda aydınlatma aşırı parlak ya da aşırı loş olmamalı, özellikle yaz aylarında ve gündüz vakitlerinde mümkünse gün ışığından faydalanılmalı (Wright ve diğ., 2013).

       2. Ekrana Maruz Kalma

           Bu dönemde ekrana maruz kalmayı önlemek pek de kolay değil. Dolayısıyla ekran başındayken önlem almak gerekiyor. Örneğin bilgisayar başında çalışırken bilgisayarın konumu çok önemli. Bilgisayar çok alçakta ya da yüksekte olmamalı, ekranın üst kısmı göz hizamıza yakın olmalıdır. Ekrana 45-60 cm uzaktan bakılmalıdır. Ayrıca telefon, tablet, bilgisayar gibi teknolojik ürünler ile LED ve floresan aydınlatmalar mavi ışık yaymaktadır. Mavi ışığa maruz kalmak uzun vadede göz problemlerine sebep olmaktadır. Mavi ışığın göze zarar vermesini önlemek için teknolojik cihazlara mavi ışığı önleyici ekran filtresi programları yüklenebilir (Amerikan Optometri Derneği).

       3. Hava Kalitesi ve Havadaki Nem Oranı

           Çalışılan ortamın iyi havalandırılmış olması da karar verme yeteneğini geliştirme yönünde etkilidir (Allen, 2017). Özellikle büyük şehirlerde kentin havasının kirli olması sebebiyle bazen pencere açmak bile ortamı havalandırmaya yetmeyebiliyor. Bunun için üretilmiş ev tipi hava temizleyiciler satın alınabilir. Kış aylarında evlerde kalorifer yakılması sebebiyle de ev ortamında nemlilik azalmaktadır. Bunun sonucunda da boğazda kuruluk hissi yaşanabilmektedir. Az önce bahsettiğim hava temizleyen cihazların bazıları odanın nem oranını da ayarlayabiliyor ya da bunun yerine peteklerin üzerine bir kap dolusu su koyulup buharlaşmadan yararlanılarak odadaki nem oranı arttırılabilir. İdeal nem oranı ise %30 ile %50 arasındadır.

       4. Sıcaklık

           Sıcaklık konusu da yine dengenin sağlanması gereken bir konudur. Yüksek sıcaklık seviyeleri tembelliğe sebep olabilirken düşük sıcaklık seviyeleri de üşümeye bağlı olarak odaklanmaya engel olabilir (Sarode ve Shirsath, 2014). Yapılan araştırmalarda ideal oda sıcaklığının 21° C olduğu bulunmuştur (Vimalanathan ve Babu, 2014). Eğer oda sıcaklığı 27° C’nin üzerinde ise her 1 derece fazla sıcaklıkta üretkenlik %4 azalmaktadır.

       5. Eşyalar

           Çalışma masasında bilgisayarın konumunun nasıl olması gerektiğinden bahsetmiştik. Oturulan sandalye yeterince rahat değilse ve bel boşluğunu doldurup kişinin dik durmasını sağlamıyorsa uzun saatler süren masa başı çalışmanın sonunda sırt ve omuz ağrıları kaçınılmazdır (Sarode ve Shirsath, 2014).

       6. Ortamın Rengi

           Bulunulan odanın kırmızı, turuncu gibi sıcak renklerle ya da mavi, yeşil gibi soğuk renklerle boyanmış olması da odanın sıcaklığı ile ilgili algıyı artı ya da eksi yönde 5 dereceye kadar değiştirebilmektedir (Schultz ve Schultz 2010).

            Elbette verimliliği etkileyen tek etken çevresel faktörler değildir ancak bu çevresel faktörler yukarıda belirtildiği şekilde düzenlendiğinde verimliliğin arttığı kanıtlanmıştır.

            Kaynakça

            Allen, J. G. (2017). Research: Stale Office Air Is Making You Less Productive. Harvard Business Review, 2–6. https://hbr.org/2017/03/research-stale-office-air-is-making-you-less-productive
            American Optometric Association. Computer Vision Syndrome. Erişim adresi: https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/computer-vision-syndrome?sso=y
            Purdue University Global. (2 Temmuz, 2020). Working From Home: 5 Environmental Factors Affecting Your Well-Being. Erişim Adresi: https://www.purdueglobal.edu/blog/student-life/working-from-home-factors-affecting-well-being/
            Sarode, A. P., & Shirsath, M. (2014). The Factors Affecting Employee Work Environment & It’s Relation with Employee Productivity. International Journal of Science and Research (IJSR), 3(11), 2735–2737.
            Vimalanathan, K., & Babu, T. R. (2014). The effect of indoor office environment on the work performance, health and well-being of office workers. Journal of Environmental Health Science and Engineering, 12(1), 1–8. https://doi.org/10.1186/s40201-014-0113-7
            Wright, K. P., McHill, A. W., Birks, B. R., Griffin, B. R., Rusterholz, T., & Chinoy, E. D. (2013). Entrainment of the human circadian clock to the natural light-dark cycle. Current Biology, 23(16), 1554–1558. https://doi.org/10.1016/j.cub.2013.06.039

Bir Cevap Yazın