Gündem

"2 dakikada oku"Aşısız Salgın: Susuzluk

            Tarih boyunca adına şiirler yazılan, insan yaşamının olmazsa olmazı; temizlik, eğlence, üretim gibi birçok alanda insanlara kolaylık sağlayan sıvının adıdır su.

            Bu yazımızda, son yıllarda birçok araştırmaya konu olan, gelecekte insanlık tarihinin en büyük sorunlarından biri olarak gösterilen ve gereken önlemler alınmaz ise devletlerin uğrunda savaşmaktan kaçınmayacağı su sorunundan bahsedeceğiz.

            Bilindiği üzere gezegenimizin %70’i sudan oluşmaktadır. Bu %70’lik oranın %97.5’ini okyanus ve denizlerde bulunan tuzlu sular oluşturmaktadır. Geriye kalan tatlı su miktarının ise yalnızca %20’si kullanılabilir durumdadır. Ancak son yıllarda artan aşırı sıcaklık ve kurak yaz ayları nedeniyle yeryüzünde bulunan kullanılabilir su kaynaklarında ciddi bir azalma görülmektedir. Nitekim günümüzde dünya çapında 2 milyar insan suya ulaşmada sorun yaşamakta iken 2025 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun %66’sının suya ulaşmada sorun yaşayacağı belirtiliyor ve dünya genelinde buna bağlı ölümler, salgın hastalıklarla yarışacak düzeye gelmiş bulunmaktadır.

            Şu an hâlihazırda bizler evlerimizde kesinti dışında bir sorun yaşamadan sulara ulaşabilir vaziyette iken Hindistan’ın başkenti Delhi’nin güney kısımlarında belediyenin gönderdiği tankerler sayesinde insanlar suya ulaşabiliyor hatta dünyanın bazı bölgelerinde insanlar suya ulaşabilmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyor. Gelecek yıllarda buna benzer sıkıntıların ülkemizde de yaşanması bu gidişle kaçınılmaz olacaktır nitekim TÜİK verilerine göre ülkemizde son 50 yılda 30 göl kurumuştur.

            Aslında dünya üzerindeki su miktarının hiçbir zaman azalmamasına karşın kullanılabilir tatlı su miktarının gün geçtikçe azaldığını ve bu miktara ulaşmanın zorlaştığını görmekteyiz. Tatlı sular yeraltına inmekte veya denizlere karışmaktadır. Bunun bazı sebepleri vardır.

  1. Yanlış şehirleşmenin de etkisiyle aşırı yağmur durumlarında sel baskınlarının meydana gelmesi ve yağan yağmurların denize dökülmesi.
  2. Yeryüzünde bulunan kullanılabilir tatlı su miktarının aşırı ve düzensiz tüketilmesi ve kullanılan suyun kanalizasyon yoluyla denizlere veya yeraltına gitmesi.
  3. Bilinçsiz yeraltı suyu kullanımı sonucu yeryüzüne çıkan tatlı su kaynaklarının kuruması.

Burada yeraltına inen veya denizlere karışan suyun çok yüksek maliyetlere kullanılabilir hale gelmesi söz konusudur.

Mersin Sosyal Bilimler Lisesi 2016 mezunu, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan kara kıl çadırda doğmuş bir yörük çocuğu...

Bir Cevap Yazın