Edebiyat,  Şiir

"4 dakikada oku"Edebiyatımızın Gözde Kadını Tomris Uyar

Edebiyatçılarımızın hep bir aşkın peşinden koşup bugün defalarca okuduğumuz hatta bazılarımızın ezbere bildiği şiirleri kaleme aldıklarını biliyoruz. Edebiyatımızın gözde kadını Tomris Uyar hakkında birçok  eser kaleme alınmıştır.

1963’te kolej aşkı olan Ülkü Tamer ile evlenmiş, dünyaya gelen çocuklarının talihsiz ölümüyle evliliklerini bitirmişlerdir. Daha sonra rivayetlere göre evli iken tanıştığı Cemal Süreya ile aşk yaşamaya başlamıştır. Cemal Süreya, Tomris Uyar’a ithafen şu dizeleri kaleme almıştır:

“Ay ışığında oturduk

Bileğinden öptüm seni

Sonra ayakta öptüm

Dudağından öptüm seni

Kapı aralığında öptüm

Soluğundan öptüm seni

Bahçede çocuklar vardı

Çocuğundan öptüm seni

Evime götürdüm yatağımda

Kasığından öptüm seni

Başka evlerde karşılaştık

İliğinden öptüm seni

En sonunda caddelere çıkardım

Kaynağından öptüm seni”

Üç yıl dolu dizgin devam eden bu aşk yerini arkadaşlığa bıraktı. Tomris Uyar, Cemal Süreya hakkında “Beni bıraktı ama rahat edemedi. Ona göre bana sahip olunamazdı.” dedi. Cemal Süreya ise Tomris Uyar’a şu sözleri söyledi: “Senden ayrıldığım anda, senin hakkında, hikâyen hakkında sevdiğimi belirtecek hiçbir şey söylemeyeceğim; benim ağzımdan kimse duymayacak.” Ve o günden sonra hiçbir şey yazmadı.

Tomris Uyar daha sonra hepimizin bildiği aşkına yelken açacaktı. Turgut Uyar ile tanışmalarından şöyle bahseder:

“1966 yılında ben zaten Cemal Süreya’dan ayrılmak üzereydim. O da eşinden ayrılmıştı. İstanbul’a gelmişti çocuklarıyla. Burada tanıştık. Asıl tanışmamız herhalde o, çünkü o zaman daha bir yakın oturup konuşma fırsatını bulduk ve mektuplaşmaya başladık. Bu mektuplar önce sadece şiir üzerine mektuplardı. Hâlâ duruyor bende. Genellikle onun şiir üzerine düşünceleri, benim onun şiirleri üzerine düşüncelerim… Ve anladığım kadarıyla çok sıkışık bir dönem geçiriyordu. Yani evlilik hayatında bir süredir yaşadığı tedirginlik ve uyumsuzluk şiirini de etkilemişti, yedi yıldır şiir yazmıyordu. Esin periliği olarak ifade etmek istemiyorum ama herhalde çok konuştuğum, çok dürttüğüm, yazmasını çok rica ettiğim için diyeyim, yavaş yavaş şiir yazma isteği yeniden doğdu.”

Şiirin yollarını kesiştirdiği bu çift 1967 yılında evlendiler. Bu evlilikten Turgut isimli bir çocukları oldu.

Bu aşk devam ederken Turgut’un yakın arkadaşı Edip Cansever’in de Tomris Uyar’a karşı derin hisleri vardı. Bu hisleri karşılık bulmasa da her yıl martın 15’inde, Tomris’in doğum gününde bir şiir yayınlardı. Tomris, Edip için şu sözleri dile getirmişti “Sevgililik ya da aşk duygusu zamanla yara alabiliyor, örselenebiliyor, bitebiliyor. Bitmeyen tek aşkın gerçek ve lirik bir dostluk olduğunu Edip Cansever öğretti bana.” 21 Mart 2012’de Milliyet gazetesine verdiği bir röportajda Edip hakkında  ‘’Son derece iyi bir dostumuzdu. İyice bakılsa Edip’ten daha çok esinlendiğim görülür. Edebiyat açısından Edip ile aramızda büyük bir alışveriş var.’’ demiştir.

Tomris, Turgut’un onu her an elinden kaybedecekmiş gibi sevdiğini şöyle anlatır: “Turgut, her an elinden kaçıracakmış gibi gereksiz bir kaygıyla yıpranacak; ben de hiçbir rekabetin söz konusu olmadığı bir alanda, boyuna birinci seçilmekten yorulacaktım.”

1985’te Turgut Uyar’ın hayatını kaybetmesiyle son bulan bu aşktan geriye ‘’Bozuk Saat’’ isimli şiir kaldı.

“Herkes seni sen zanneder.

Senin sen olmadığını bile bilmeden,

Sen bile..

Seni ben geçerken,

Derim ki,

Saati sorduklarında;

Onu “O” geçiyordur.

Kimse anlam veremez.

Tamir ettirmedin gitti derler şu saati.

Ettirmek istiyor musun demezler.

Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur.

Zamanı durdururum yüreğimde,

Sensiz geçtiği için,

Akrep yelkovana küskündür.

Şu bozuk saat çalışsa benim için ölümdür.

Bil ki akrep yelkovanı geçerse,

Atan bu yüreğim durur.

Bırak bozuk kalsın, hiç değilse;

Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur.”

Kaynakça

(tarih yok). https://www.edebiyathaber.net/tomris-uyar-anlatiyor-verdigim-ozgurlukten-kendime-de-isterim/ adresinden alındı

(2017, haziran 2). https://seyler.eksisozluk.com/cemal-sureya-ve-tomris-uyarin-olayli-askindan-geriye-kalan-tatli-anektodlar adresinden alındı

LİSTELİST. (tarih yok). https://listelist.com/dort-sair-bir-kadin-tomris-uyar/ adresinden alındı

WİKİPEDİA. (tarih yok). https://tr.wikipedia.org/wiki/Tomris_Uyar adresinden alındı 0

Bir Cevap Yazın